Koľko predsavzatí na Nový rok dodržíš, toľkokrát si človekom...

Autor: Adriána Parkanská | 31.12.2011 o 0:15 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  561x

Kamkoľvek v tieto posledné dni kliknem, všade nachádzam hlúpe články o predsavzatiach a ich dodržaní na Nový rok. Články pre ženy sľubujú štíhlosť, nájdenie partnera, zmenu celého života, a len pod jednou podmienkou, ak sa ich budeme snažiť dodržiavať. Články pre chlapov nasľubovali kúpu nového auta, technických hračiek, nájdenie partnerky, ktorá bude stáť za to, a tiež len pod jednou podmienkou- ak vytrvajú a svoje predsavzatie dodržia.

Ja vravím predsavzatiam: BULLSHIT! Nechce sa mi športovať, aby som sa na ďalšie leto zmestila do plaviek, ktoré som nosila ako 15-ročná. Nechce sa mi byť milšia k ľuďom, ktorí ku mne milí nie sú. Nič také. Ja by som radšej napísala o takých predsavzatiach, ktoré možno použiť na skvalitnenie života. Pretože všetko začína v hlave, v myslení (ale o tom, asi nečítate po prvý raz). Moja inovácia v predsavzatiach spočíva v systemickej psychoterapii, konkrétne z jedného z prúdov- naratívneho prístupu. Nebudem vás tu ťažiť teóriami, o čom táto terapia je, a aké sú nosné body naratívneho prístupu. Porozprávam vám o zopár bodoch, ktoré môžme preniesť aj do reality- do novoročných predsavzatí.

Celá pointa spočíva v tom, že ku človeku a k jeho konaniu, sa pristupuje ako ku príbehu. Ako to súvisí s prenosom témy predsavzatí?

1. Čokoľvek učiníte od nového roka, autorom vášho príbehu ste stále VY. Nie vaša matka, ani manžel, ani vás nadriedený- autorom vášho života ste vy.

2. V každom príbehu vystupujú aj nejaké postavy. Niektoré sú pre nás dôležité, niektoré pomenej, dokonca u niektorých by sme boli rady, keby v našom príbehu neboli vôbec. Ale tak, ako v každom príbehu má každá postava zmysel, tak aj vo vašom príbehu, plnia osoby nejaký účel. Niektoré sú pre vás dôležité? Tak, konajte tak, aby aj v novom roku boli zmyslom vášho života. Chceli by ste, aby sa niektorí stali pre vás dôležitejšími? Tak, opäť konajte tak, aby ste na konci roka 2012 mohli povedať, že je pre vás táto osoba najdôležitejšia. A čo s tými, ktorí pre vás dôležití nie sú? Choďte ďalej- stav, keď pre vás osoba nie je dôležitá, ešte neznamená, že nebude dôležitá pre niekoho iného. Zbavte sa zbytočných pút a okov, alebo (keď sa inak nedá) pokúste sa svoje putá aspoň spríjemniť.
Rozhodne, nesmiem zabudnúť na postavy, ktoré sa v našich príbehov nezdržali dlho- pamätajte, že hoci boli možno krátko, neznamená, že neboli dôležití...

3. Dobrý príbeh nemá koniec. (nejako prislúcha z ľudskej povahy, že nás viac zaujmú filmy a knihy, ktoré majú otvorený koniec, a zvyšok príbehu je ponechaný na fantázii čitateľa alebo diváka)
Tak ako dobré príbehy nemajú konce, aj vy si pamätajte, že váš príbeh môže smerovať mnohými smermi. Máte otvorenú možnosť voľby, tak aj v novom roku otvorte poriadne oči a myseľ, zvažujte smer, pretože nie je len jeden...

Dúfam, že som podnietila malý dôvod na zamyslenie ohľadom novoročných "drístov" o predsavzatiach, prajem veselý začiatok do nového roka, do vášho ďalšieho príbehu...:)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?